ДОБРОДОШЛИ

НА ЗВАНИЧНУ ПРЕЗЕНТАЦИЈУ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ "ВАСА ПЕЛАГИЋ" ПАДЕЖ

Падеж се налази на регионалном путу Крушевац-Крагујевац и удаљен је 10-ак километара од Крушевца. Школа у Падежу има веома дугу традицију. Једна је од најстаријих школа у крушевачкој општини. Основана је далеке 1867. године. Била је четворогодишња и звала се једноставно - Школа у Падежу.

У ту школу долазили су ученици из Падежа, Вратара, Глобара, Крвавице, Шашиловца, Маренова, Парцана, Каменара и Залоговца. Била је четвороразредна све до 1949. године, када прераста у осморазредну школу. Матична је и за околна села Вратаре, Глобаре, Крвавицу и Шашиловaц. Прве четвороразредне школе у овим издвојеним одељењима саграђене су нешто касније. У Крвавици 1906. године, у Шашиловцу и Вратару 1934. године, а у Вратару 1939.године.

Име народног лекара и учитеља Васе Пелагића школа носи од 1960. године.

Године 1970. на истом месту подигнута је нова школска зграда. Дограђена је тек 2003., те је добила просторије за стручну и административну службу, санитарне просторије и централно грејање.

Данас наша матична школа има на располагању три школске зграде. Имамо 6 учионица-кабинета. У свакој се налази рачунар, са интернет везом, и један видео-бим и пројектор. Ту је и дигитална учионица са 15 рачунара; школска библиотека солидно снабдевена књижним фондом и за ученике и за наставнике. Подручна одељења такође имају рачунар и лаптоп. Све то доприноси квалитетнијој и савременијој настави. Ипак, недостаје нам адекватна сала за физичко васпитање.

Кадровски услови су такође одлични. Нема нестручно заступљених предавача у настави, већина их је са високом стручном спремом и има положен стручни испит за рад у школи. Можемо се похвалити и позитивном атмосфером у наставничкој канцеларији, каква се ретко где среће, што утиче на задовољство наставника, а самим тим и ученика.

Унутар школских објеката предузете су све неопходне безбедоносне мере, школско игралиште је осветљено у вечерњим сатима, уграђен је видео-надзор, тако да је безбедност ученика на високом нивоу.

Школа 15. мај прославља као Дан школе.