ИСТОРИЈА

Историја као наука и наставни предмет, јесте једна од друштвених наука, Али истовремено је сам хуманистичка наука. Да би се практично значи да она не пружа само знање о прошлости, већ само утиче на моделирање образовање и ученика, (човека), у смислу рационалнијег што сазнања о себи и другима.
Зато је она у обаразовном процесу, као познавање друштва било као историја:
1. Једина наука, односно наставни предмет, која ученицима објашњава појмове из друштвене теорије и праксе ржава, владар, демократија ...)
2. Једина наука која уз српски језик сам географију, пружа основе за изградњу идентитета ационалног, културног итд)
3. Једина наука која пружа елементарну политичку писменост сам политичку културу.
4. Једина наука која треба да васпитава за демократију, мир и толеранцију, објашњавањем појмова као што су: рат, мир, избори, странке, опозиција, историјски процес, ...
5. Једина наука која пружа основе за усвајање националних, регионалних, светских културних сам Европских вредности.