КРВАВИЦА

Крвавица: Има две учионице и просторију за предшколце, ради у две смене. Има централно грејање, санитарни чвор, прикључена је на градски водовод, нема фискултурну салу. Учионице су опремљене белом таблом, столом за стони тенис, а у дворишту постоји опрема за мали фудбал, кошарку, одбојку и играоница за децу (љуљашке, клацкалице...) – донација ЈКП- а Крушевац. Од недавно, опремљена је дигиталном учионицом.

Село се налази на Падешкој или Шашиловачкој Реци, више Падежа. Река га дели на осојну и присојну страну. Прва је са десне стране реке и окренута је северу, докле је присојна лево од реке и изложена је југу. Кроз осојну страну протиче поток Петловац, који лети пресушује али се о великим кишама и топљења снегова, као и река, „издује“ и наноси велику штету селу и атару. Куће су више на осојној него на присојној страни а поред реке их је врло мало. Већи део села се налази на пескуши, под којом је пешчар.

Из летописа школе у Крвавици

- Школа у Крвавици је основана 1906. године.
- До 1896. деца су ишла у Падеж у школу.
- Школа је у почетку радила у приватној згради Миљка Антића.
- Први учитељ је био Новица Алексић.
- Прве године школу су похађала деца из Крвавице, а од 1907. и из Шашиловца и Каменара, али је био слаб одзив ђака.
- Године 1909. купљена је и адаптирана за школу нова зграда. Нова школа је имала једну учионицу, стан за учитеља и велико двориште.
- Године 1912. учитељ одлази у Први балкански рат.
- За време Првог светског рата, када је окупирано село, са учитељицом је радила и Немица (показивала деци латиницу).
- Од 1918. до 1919. школа није радила због недостатка новца.
- Крајем 1937. године саграђена је нова зграда за задругу, две просторије су припале школи.
- На почетку Другог светског рата школа није радила, касније у току рата је радила. У једном периоду је била четничка касарна.
- Изградња нове школске зграде у којој се и данас изводи настава започета је 1965. године и трајала је три године. Нова школа је имала две учионице и стан за учитеље.
- До 1965. године школа у Крвавици је била самостална, од 1965. године је подручно одељење школе у Падежу.
- Реновирање школске зграде почело је септембра 1990. године. На место стана саграђени су просторија за вртић и мокри чвор. Школа је добила парно грејање и нов намештај. Свечано је отворена 16. октобра 1991. године.
- Уз донације родитеља, септембра 2000. године, школско двориште је ограђено жицом са јужне стране.
- Лета 2001. године дограђена је школа, тако што је проширена просторија за вртић.
- Априла 2010. године замењена је комплетна столарија новом ПВЦ столаријом.
- Октобра 2013. ограђено је школско двориште бетонском оградом са источне стране – финансирала Месна заједница Крвавица.
- Фебруара 2014. реконструисана жичана ограда са јужне стране школског дворишта.
- Марта 2014. асфалтирано игралиште за рукомет у школском дворишту и постављен кош са таблом.
- Фебруара 2017. од донације мештана постављене нове плочице у обе учионице и канцеларију.
- У школи у Крвавици цели радни век су провели брачни пар Душанка и Станимир Душановић. Они су дуго година и становали у школском стану.
- Ове школске године школа има 32 ученика од 1. до 4. разреда распоређена у три одељења.